Uczulenie na biżuterię
Uczulenie na biżuterię

Czym jest uczulenie na biżuterię?

Uczulenie na biżuterię jest częstą przyczyną kontaktowego alergicznego zapalenia skóry. Uczulenie na biżuterię w większości spowodowane jest przez metale: nikiel i kobalt, które są używane w produkcji stopów metali szlachetnych. W tańszej biżuterii nikiel jest często używany w metalu bazowym, który jest następnie platerowany złotem lub srebrem. Wiele osób, które uważają, że są uczulone na złotą lub srebrną biżuterię, jest uczulonych na nikiel. Może występować jako pierwiastek śladowy w złocie lub srebrze. Mógł on też zostać użyty w produkcji złotej biżuterii w celu wybielenia i wzmocnienia elementu.

Uczulenie na biżuterię objawia się jako zapalenie skóry w miejscach, gdzie metal zawierający nikiel dotyka skóry. Najczęstszymi miejscami występowania alergii na biżuterię są płatki uszu (od kolczyków), palce (od pierścionków) i okolice szyi (od naszyjników). Dotknięte miejsca intensywnie swędzą i mogą stać się czerwone oraz pokryte pęcherzami (ostre zapalenie skóry) lub suche, zgrubiałe i przebarwione (przewlekłe zapalenie skóry). Czasami zapalenie skóry dotyka później obszarów, które nie mają kontaktu z biżuterią, szczególnie dłoni. Pompholyx jest pęcherzowym typem zapalenia skóry rąk, który jest powszechny u osób z wcześniejszą historią alergii na biżuterię. Może być on spowodowany kontaktem z innymi źródłami niklu, takimi jak monety i klucze.

Jakie inne reakcje na biżuterię występują?

Reakcje na biżuterię nie zawsze wynikają z alergii na konkretny metal. Inne przyczyny wysypki w miejscu występowania konkretnego elementu biżuterii mogą obejmować:

 • Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniami może być spowodowane przez ocieranie się, cząstek brudu na metalu lub mydła i wody pod biżuterią a także innych niemetalowych elementów biżuterii o nasze ciało. Reakcje podrażnieniowe są bardziej powszechne u osób, które cierpią na wrażliwą skórę lub atopowe zapalenie skóry.
 • Łuszczyca i bielactwo mogą pojawić się w miejscu urazu. Na przykład mogą pojawić się w miejscu ciasnego paska od zegarka, naszyjnika lub bransolety
 • Miejsce przekłucia może zostać zakażone gronkowcem złocistym, co powoduje sączenie i ropienie (liszajec lub zakażenie rany).

Skąd mam wiedzieć, czy moja biżuteria zawiera nikiel?

Patrząc na kawałek biżuterii, bardzo trudno jest określić czy zawiera ona nikiel czy nie. Należy założyć, że każda metalowa biżuteria zawiera pewną ilość niklu, chyba że jest wykonana ze stali nierdzewnej (chirurgicznej), jest wykonana z 18- lub 24-karatowego złota, ze srebra próby 925 lub czystej platyny.

Złota biżuteria

Najczęstszą miarą dla złotej biżuterii są zazwyczaj karaty bądź próba.

 • 24 karaty (czyste złoto) zawiera 99,9% złota (plus 0,1% innych metali).
 • 18 karat to 75% złota. (mało spotykane ale możliwe do kupienia).
 • złoto 14 karatowe - inaczej mówiąc 0.585 w procentach 58,5%
 • 12 karatów to 50% złota. (takie złoto było kiedyś w produkcji) .
 • Dziewięć karatów to 37,5% złota.
 • 8 kt inaczej mówiąc 333 próba w procentach 33,3% (bardziej popularna niż 9 karatów)

Złoto topi się z innymi metalami, aby uzyskać kruszec do wyrobu biżuterii. Dla osób z alergią na metale, w szczególności na nikiel, pytanie brzmi: z jakimi metalami stopiona jest Twoja złota biżuteria? Złoto można stopić z wieloma różnymi rodzajami metali, które zmieniają jego twardość, kolor i inne właściwości. Na przykład, żółte złoto można stopić ze srebrem i miedzią, podczas gdy białe złoto jest zwykle stopione z niklem. Rod, srebrzysto-biały metal spokrewniony z platyną, jest często używany do pokrywania żółtego złota, aby przekształcić je w białe złoto. A nawet białe złoto z niklem jest często rodowane, by wydawało się bielsze i bardziej błyszczące. Chociaż początkowa powłoka będzie chronić Cię przed niklem w złocie, to ostatecznie zużywa się w ciągu miesięcy lub lat. Pozostawia to białe złoto (stop z niklem) w kontakcie z Twoją skórą.

Złote kolczyki

Biżuteria srebrna

Istnieją trzy gatunki srebra do biżuterii - czyste srebro, srebro próby 925 i srebro posrebrzane. Czyste srebro to 99,9% srebra, ale może być zbyt miękkie i plastyczne, aby można było je obrabiać podczas tworzenia biżuterii. Srebro próby 925 to 92,5% czystego srebra stopionego z miedzią. W niektórych przypadkach srebra, mały procent innych metali może być w mieszance, więc ślady niklu mogą być obecne. Posrebrzana biżuteria jest metalem bazowym (i może zawierać nikiel), który został pokryty cienką warstwą stopu srebra.

Srebrne kolczyki

kolczyki w uchuKogo dotyczy uczulenie na biżuterię?

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry na metalową biżuterię może rozwinąć się w każdym wieku. W większości przypadków jest ono spowodowane uczuleniem na nikiel lub kobalt. Po wystąpieniu może utrzymywać się przez wiele lat lub często przez całe życie. U niektórych osób zapalenie skóry (zwane też egzemą) rozwija się już po krótkim kontakcie z przedmiotami zawierającymi nikiel. U innych po wielu latach bezproblemowego noszenia może nagle pojawić się wysypka. Jest to zwykle ograniczone do miejsc na skórze mających kontakt z metalem, ale w ciężkich przypadkach może rozprzestrzeniać się szerzej.

Alergia na nikiel występuje częściej u kobiet, prawdopodobnie dlatego, że częściej noszą one biżuterię niż mężczyźni, choć to się zmienia. Podczas gdy alergia na nikiel jest najczęściej występującym uczuleniem na biżuterię, możliwe jest wystąpienie alergii na inne metale stosowane w jubilerstwie. Wydaje się jednak, że występuje ona rzadko.

Jak wygląda leczenie uczulenia na biżuterię?

Leczenie uczulenia na biżuterię wymaga zaprzestania noszenia odpowiedzialnej za nią biżuterii.

Jak uniknąć uczulenia na biżuterię

Jeśli masz alergię na biżuterię, dermatolog może wykonać test skóry, aby określić, czy masz alergię na metale. Gdy alergia na nikiel lub kobalt zostanie potwierdzona, należy bezwzględnie unikać kontaktu z tym metalem. Poniższe wskazówki mogą pomóc przy zakupie biżuterii.

 • Dostępne są alternatywne stopy białego złota oparte na palladzie, srebrze i innych białych metalach, ale stopy palladu są droższe niż te wykorzystujące nikiel. Stopy wysoko karatowego białego złota są znacznie bardziej odporne na korozję niż czyste srebro czy srebro próby 925.
 • Igła ze stali nierdzewnej to najlepszy wybór aby przekłuć uszy, czy inne części ciała .Upewnij się, że twoja biżuteria jest wykonana ze stali nierdzewnej lub 18- lub 24-karatowego złota.
 • Szukaj biżuterii, która jest hipoalergiczna, czyli wykonana ze stali nierdzewnej, co najmniej 18 lub 14-karatowego złota, srebra lub plastiku poliwęglanowego.
 • Jeśli musisz nosić kolczyki, które zawierają nikiel, dodaj plastikowe osłonki wykonane specjalnie dla sztyftów kolczyków.
 • Jeśli obrączka lub inny element biżuterii, który nosisz codziennie, powoduje reakcję, możesz zapytać jubilera o możliwość pokrycia go metalem nie powodującym alergii, takim jak rod lub platyna. Powłoka ta jednak w końcu się zużyje i trzeba będzie ją ponownie pokryć.

Sprawdź swoje metalowe przedmioty

Sprawdź, czy metalowe przedmioty zawierają nikiel lub kobalt. Zestaw do testowania możesz nabyć u dermatologa, farmaceuty lub w Internecie.

Twój dermatolog może udzielić Ci dalszych szczegółowych porad, zwłaszcza jeśli jesteś bardzo wrażliwa na nikiel lub inne metale.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl