Metale szlachetne - złoto
Metale szlachetne - złoto

Jednym z metali szlachetnych jest złoto, znane od najdawniejszych czasów.

Jest prawdopodobnie pierwszym metalem wyróżnionym przez człowieka prehistorycznego.

Ozdoby ze złota wykonywali już Egipcjanie i Babilończycy. Wśród zabytków archeologicznych Indii sprzed 4000 p.n.e. znaleziono pięknie wykonane wyroby ze złota. Od mniej więcej VI p.n.e. zaczęto bić złote monety. Można pokusić się o stwierdzenie, że złoto było obecne od zarania dziejów.

W przyrodzie występuje w wielu miejscach, w stanie rodzimym jak i w złożach pierwotnych i wtórnych.

Największą bryłę złota rodzimego znaleziono w kopalniach Nowej Południowej Walii.

Waga bryły wynosiła 226 kg co w dzisiejszych cenach daje nam wartość około 10.000.000$.

Drugiej kolejności była bryła o wadze 92 kg, trzeci samorodek ważył 68kg.

Mamy tutaj na myśli złoto, które znamy z filmów dokumentalnych np. „o gorącze złota” która miała miejsce około 1880 roku na Alasce.

Złoto które znamy z wyrobów jubilerskich, takich jak pierścionki, kolczyki, łańcuszki używane jest złoto w stopach z miedzią i srebrem. W zależności od wzajemnego stosunku tych metali, stopie uzyskują barwę od jasno zielonej poprzez żółta do czerwonej.

Do sporządzenia rożnych kolorów złota, używa się tylko czystych metali szlachetnych, takich jak złoto srebro i czystej miedzi.

W tym miejscu dotykamy ważnego tematu tzn. próby złota.

Jest to cecha, która informuje nas o zawartości czystego kruszcu w jednym gramie stopu.

Najbardziej popularnym stopem złota, używanym w jubilerstwie jest złoto o probie 0.585, ale co to dokładnie oznacza ??

Otóż wartość 585 mówi nam, że w jednym gramie stopu złota o próbie 0.585, znajduje się 58,5% czystego kruszcu, pozostałe 41.5% stanowi domieszka czystego srebra i miedzi.

Jest to bardzo ważne, ponieważ przy zakupie np. złotych obrączek to z pierwszych pytań jakie zadajmy to z jakiej próby złota zostały one wykonane? Daje nam to możliwość porównania ceny rożnych obrączek oferowanych przez rożnych sprzedawców.

Najpopularniejszym kolorem złota używanym w jubilerstwie to kolor żółty. W ostatnich latach na popularności zyskuje białe złoto.

Złote pierścionki ozdobione diamentami, oprawionymi w białym złocie najlepiej oddają blask brylantów.

Pierwsze stopy złota białego pojawiły się na rynku w 1912 roku.

Jako składnika odbarwiającego używa się palladu. Złoto białe jak i żółte złoto cechuje posiadanie odpowiedniej próby złota. Najczęściej spotykane to złoto próby 333 czyli 8 karatowe, i 585 czyli 14 karatowe.

Pragniemy nadmienić, że wszystkie wyroby oferowane w naszym sklepie posiadają cechy określającą próbę Państwowego Urzędu Probierczego, który jest gwarancja najwyższej jakości.

Zapraszamy do obejrzenia biżuterii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl