Jak czyścić kolczyki, aby lśniły jak nowe ?
Jak czyścić kolczyki, aby lśniły jak nowe ?

Jeśli zauważyłaś, że Twoje ulubione błyskotki zbierają brud lub po prostu nie błyszczą tak, jak kiedyś, być może szukasz sposobów na bezpieczne wyczyszczenie ich w domu. Kolczyki mogą łapać i gromadzić warstwę tłuszczu, brudu, potu i szamponu, a także innych produktów do włosów i skóry. Ten nagromadzony osad może sprawić, że Twoje kolczyki stracą swój blask, a nawet podrażnią skórę wokół kolczyka, zwiększając ryzyko infekcji. Ale nie martw się! Istnieje wiele szybkich i łatwych sposobów na to, aby Twoje kolczyki były zdezynfekowane i znów lśniły.

Jak czyścić diamentowe kolczyki

Diamenty są bardzo odporne, ale nadal będziesz chciała być ostrożna podczas ich czyszczenia, aby uniknąć przebarwień. Wierz lub nie, ale łagodne płyny do naczyń załatwiają sprawę.

Kroki:

 1. Namocz swoje diamentowe kolczyki w delikatnym płynie do naczyń i wodzie przez około 30 minut.
 2. Kiedy skończą się moczyć, delikatnie wyszczotkuj je miękką szczoteczką do zębów.
 3. Spłucz je wodą i pozwól im wyschnąć na powietrzu lub delikatnie osusz je niestrzępiącą się szmatką.

Ważne: Jeśli pracujesz nad zlewem, pamiętaj o zatkaniu zlewu, aby uniknąć upuszczenia kolczyków do odpływu.

Jak czyścić srebrne kolczyki

Jessica D'Amico, projektantka biżuterii i właścicielka Lady J +1, poleca ten zabieg DIY do usuwania utlenienia, czyli odbarwienia tylko srebrnych metali.

Czego będziesz potrzebować:

 • soda oczyszczona
 • miękka szczotka
 • wrząca woda
 • folia aluminiowa

Kroki:

 1. Wyłóż szklane naczynie folią aluminiową.
 2. Obficie pokryj swoje srebrne kolczyki sodą oczyszczoną.
 3. Zagotuj wodę i zalej nią swoją biżuterię. Użyj tylko tyle, aby stworzyć konsystencję pasty.
 4. Używając miękkiej szczotki jak pędzla lub miękkiej szczoteczki do zębów, delikatnie szoruj biżuterię, aby pomóc poluzować brud i tlenki.
 5. Powtarzaj czynność do momentu, aż srebro zacznie się mienić.
 6. Po zakończeniu, spłucz ciepłą wodą i osusz miękką bawełnianą szmatką.

Ważne: Trzymaj wszystkie kamienie z dala od siebie. Ta metoda czyszczenia nie jest zalecana w przypadku kamieni szlachetnych, zwłaszcza opali, pereł czy bursztynów. Są one porowate i miękkie, więc użycie tej metody mogłoby je uszkodzić.

Sprawdź naszą ofertę przepięknych srebrnych kolczyków.

 złote kolczyki

Jak czyścić złote kolczyki

Podobnie jak diamenty, złote kolczyki mogą być czyszczone przy użyciu łagodnego płynu do mycia naczyń i wody.

Kroki:

 1. Namocz swoje złote kolczyki w wodzie z płynem do naczyń przez około 30 minut.
 2. Delikatnie wyszczotkuj je miękką szczoteczką do zębów.
 3. Dokładnie wypłucz i delikatnie osusz za pomocą niestrzępiącej się szmatki.

Aby usunąć brud, oleje i zanieczyszczenia ze złotych kolczyków, możesz również namoczyć je w alkoholu spożywczym na kilka minut. Działa to jednak najlepiej w przypadku gładkich elementów. Unikaj tej metody, jeśli w Twoich złotych kolczykach zastosowano klej do mocowania kamieni. Alkohol może stopić klej

Jeśli zastanawiasz się na wyborem złotych kolczyków, to koniecznie musisz zobaczyć naszą ofertę złotych kolczyków.

Jak czyścić kolczyki z perłami

"Perły są bardzo delikatne i potrzebują tylko kilku delikatnych kroków do skutecznego czyszczenia w domu", jak mówi Jess Hannah, projektant i założyciel J. Hannah and Ceremony.

Według Hannah, najlepiej jest po prostu użyć miękkiej bawełnianej szmatki, aby usunąć ślady kosmetyków lub innych pozostałości.

Jeśli chciałbyś dodać trochę wody podczas czyszczenia swoich pereł, rozważ wykonanie tych prostych kroków:

 1. Używając wilgotnej szmatki, delikatnie wytrzyj perły do czysta.
 2. Używając czystej, suchej szmatki, delikatnie poklep kolczyki, aby pozbyć się resztek wody.
 3. Pozostaw kolczyki do wyschnięcia na około 30 minut.
 4. Przechowuj je w suchym, bezpiecznym miejscu.

Hannah mówi również, że w przypadku pereł najlepiej unikać myjek ultradźwiękowych lub środków chemicznych, które są rutynowo stosowane do czyszczenia złota, srebra i innych metali.

Pozbywanie się zmatowienia

D'Amico mówi, że ściereczki do polerowania biżuterii są najlepsze do szybkiego pozbycia się zmatowienia.

Większość ludzi nie wie, że ich biżuteria może być ponownie pokryta złotem! Jeśli masz biżuterię vermeil - złocone srebro, może ona być ponownie pokryta przez jubilera. Często porównuję to do regeneracji butów. Mniej więcej co 3 lata powinnaś oddawać swoją biżuterie do regeneracji.

Jak często czyścić kolczyki

Nawet najdroższe kolczyki mogą się zabrudzić i spowodować infekcję. D'Amico zaleca czyszczenie kolczyków - zwłaszcza słupków kolczyków - tak często, jak to możliwe. "Jeśli masz możliwość, to wytrzyj wacikiem nasączonym alkoholem słupek lub haczyk w kolczyku przed każdym noszeniem”, mówi D'Amico, "pomoże to w utrzymaniu Twoich przekłutych uszu zdrowych".

Co się stanie, jeśli nie będziesz czyścić swoich kolczyków?

Aby uniknąć infekcji, najlepiej nie nosić tych samych kolczyków przez dłuższy czas bez ich umycia. Oznaki infekcji obejmują:

 • obrzęk
 • zaczerwienienie
 • ropa
 • ból

O ile twoje kolczyki nie są nowe, najlepiej jest również nie spać z kolczykami w środku. Oprócz ryzyka infekcji, spanie w kolczykach może prowadzić do:

 • rozdarcia skóry
 • bólów głowy
 • reakcji alergicznych

Jak sprawić, by twoje kolczyki wyglądały jak nowe

Istnieje kilka sprawdzonych i prawdziwych sposobów na to, aby Twoje kolczyki (i wszystkie inne elementy biżuterii) lśniły. Kiedy ich nie nosisz, trzymaj kolczyki zamknięte w szczelnych torebkach. Powietrze może utleniać metale takie jak srebro i mosiądz, powodując odbarwienia lub zmatowienie. Unikaj ćwiczeń lub sprzątania domu z założonymi kolczykami. Pot może zmienić kolor metalu i zmieszać się z wszelkimi balsamami lub produktami do włosów, które już masz na sobie, co również negatywnie wpływa na metal. Środki chemiczne, których używasz do sprzątania domu, mogą powoli obniżać jakość metali i siać spustoszenie w szlachetnych kamieniach szlachetnych. Unikaj pływania z założonymi kolczykami. Z czasem chlor i słona woda mogą doprowadzić do rozpadu stopów.

W skrócie

Istnieje wiele prostych sposobów na bezpieczne czyszczenie kolczyków w domu. Najlepiej jest czyścić swoje kolczyki tak często jak to możliwe, aby uniknąć infekcji i zachować ich nowy wygląd.

Staranne przechowywanie kolczyków pomaga również zapobiegać gromadzeniu się brudu i przebarwień.

Możesz również skorzystać z naszej oferty naprawy biżuterii – oprócz standardowej naprawy świadczymy również usługi czyszczenia, konserwacji, renowacji wszystkich typów błyskotek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl