Jak czyścić srebrną biżuterię?
Jak czyścić srebrną biżuterię?

Wyobraź sobie że wychodzisz na wyjątkowy posiłek. Wybrałaś idealny strój, buty i makijaż. Idziesz po swoją ulubioną srebrną biżuterię jako wykończenie, ale otwierasz pudełko z biżuterią i widzisz, że jest ona pokryta okropnym brązowym i czarnym nalotem, co czyni ją nie do noszenia. Co teraz?

Co prawda możesz dość łatwo usunąć srebrny nalot. Natomiast robienie tego w niewłaściwy sposób lub przy użyciu niewłaściwych produktów może spowodować dalsze zmatowienie lub - co gorsza - uszkodzenie Twojej biżuterii.

Na szczęście nauka czyszczenia srebrnej biżuterii jest prostsza niż myślisz i wymaga tylko kilku narzędzi i odpowiednich technik. Kiedy już nauczysz się tego procesu, czyszczenie Twoich ulubionych srebrnych elementów stanie się rutyną. Nie będziesz już zszokowana gdy znowu otworzysz swoje pudełko z srebrną biżuterią.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak prawidłowo czyścić srebrną biżuterię, aby przedłużyć życie swoich ulubionych błyskotek i móc cieszyć się ich noszeniem, kiedy tylko zechcesz.

Sprawdź naszą ofertę srebrnych kolczyków

Czym jest zmatowienie srebra?

Według Wikipedii, zmatowienie jest produktem reakcji chemicznej pomiędzy metalem a związkiem niemetalu. Najczęściej tlenem i dwutlenkiem siarki, który tworzy na metalu tlenek metalu (a czasem siarczek lub chlorek metalu).

Dobra wiadomość jest taka, że zwykłe zmatowienie na srebrze nie jest korozyjne i metal pod warstwą tlenku powinien być w porządku. Jednak srebro może również zmatowieć w wyniku kontaktu z chlorem i kwasami. Mogą one być potencjalnie bardziej szkodliwe dla metalu, w tym powodować powstawanie wżerów.

Zmatowienie może pojawić się jako żółta, brązowa, czarna lub szara powłoka na powierzchni Twojej srebrnej biżuterii, która czasami jest dość nierówna. Srebro próby 925 matowieje łatwiej niż czyste srebro ze względu na zawartość miedzi, a zmatowienie jest prawdopodobnie bardziej zauważalne i ma ciemniejszy kolor. Jednakże, nawet czyste (lub delikatne) srebro może z czasem rozwinąć matową, szarą warstwę tlenku na swojej powierzchni.

Większość biżuterii wykonana jest ze srebra próby 925 lub podobnych stopów, ponieważ czyste srebro jest generalnie zbyt miękkie, by robić z niego biżuterię. Jednakże, możesz posiadać srebrną biżuterię, której powierzchnia została pokryta czystym srebrem, co może pomóc w spowolnieniu procesu matowienia.

zmatowienie srebra

Jak matowieje srebro?

Matowienie pojawiające się na Twojej srebrnej biżuterii jest normalne. Nawet najlepsza srebrna biżuteria matowieje, więc nie zakładaj, że problem jest związany z jakością Twojej biżuterii lub tym, że nie jest ona wykonana z prawdziwego srebra. Wręcz przeciwnie, zmatowienie wskazuje, że to naprawdę jest srebro!

Kiedy srebro jest narażone na działanie gazów w powietrzu - zwłaszcza siarki - odbarwia się i ciemnieje, ponieważ reaguje z gazem tworząc na powierzchni warstwę nalotu. Podobny proces może zachodzić, gdy srebro jest wystawione na działanie szeregu innych substancji chemicznych.

Wiele rzeczy w życiu codziennym może powodować odbarwienie srebra. Należą do nich:

 • Kremy do rąk
 • Perfumy
 • Mydła
 • Makijaż
 • Chlor z basenów lub chemikalia do czyszczenia
 • PH Twojej skóry
 • Powietrze wokół Ciebie, zwłaszcza jeśli jest wilgotne.

Zmatowienie srebra jest prawie niemożliwe do uniknięcia, ale istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że będzie ono bardziej lub mniej widoczne i nastąpi prędzej czy później. Dobrą wiadomością jest to, że masz wpływ na to jak duże zmatowienie się pojawi. Oraz to, że możesz wyczyścić swoje srebro, aby przywrócić je do jego lśniącego najlepszego stanu.

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Istnieje więcej niż jeden sposób czyszczenia srebrnej biżuterii. Twój wybór metody będzie zależał od tego, jak bardzo zmatowiały jest dany element, jakie posiadasz środki czystości i jak bardzo chcesz być ostrożny.

Jeśli kupiłeś swoją srebrną biżuterię online, sprawdź instrukcje pielęgnacji podane przez producenta. Mogą oni również sprzedawać produkty do czyszczenia biżuterii, które są bezpieczne dla ich srebra.

Niezależnie od tego, jaką metodę czyszczenia (lub kombinację) wybierzesz, upewnij się, że masz pod ręką co najmniej dwie oddzielne delikatne ściereczki. Przynajmniej jedną do czyszczenia i jedną do suszenia. Rodzaje ściereczek, których możesz użyć do czyszczenia okularów lub lustra, prawdopodobnie będą działać dobrze. Ściereczki z mikrofibry i podobne są świetne.

Posiadanie pod ręką kilku dobrej jakości chłonnych ręczników kuchennych jest również pomocne, ponieważ ręczniki te z łatwością zbierają wodę z płukania biżuterii, co znacznie ułatwia zakończenie suszenia miękką ściereczką, którą odłożyłeś na bok.

Zalecamy również posiadanie szczotki z miękkim włosiem, która pomoże dostać się do trudnych miejsc i usunąć zanieczyszczenia.

Aby mieć pewność, że jesteś przygotowana do czyszczenia swojej biżuterii, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, sugerujemy stworzenie małego zestawu, który jest łatwo dostępny i posiada wszystkie narzędzia i środki chemiczne, których możesz potrzebować.

Oto więc nasze sugerowane metody czyszczenia, od najmniej inwazyjnych do najbardziej. Być może będziesz musiał użyć tylko jednej z nich lub ewentualnie kombinacji. Zacznijmy czyścić ...

Mydło i woda

Ok, więc ten krok zdecydowanie nie usunie żadnego zmatowienia z Twojej biżuterii. Rozpoczęcie procesu czyszczenia od delikatnego, bezzapachowego mydła (płynne mydło kastylijskie jest naszym ulubionym) rozcieńczonego w ciepłej wodzie jest wysoce zalecane. Pomoże ono usunąć kurz i brud, nie tylko sprawiając, że Twoja biżuteria będzie wyglądała lepiej, ale także sprawiając, że znacznie łatwiej będzie Ci usunąć matowienie czające się pod brudem.

Użyj swojej miękkiej ściereczki do czyszczenia, aby wyczyścić srebro w roztworze. W razie potrzeby możesz również użyć szczotki z miękkim włosiem, ale uważaj, aby nie zetrzeć lub zarysować powierzchni, zwłaszcza w przypadku błyszczących elementów.

Na koniec procesu czyszczenia możesz powrócić do roztworu wody z mydłem, aby usunąć pozostałości chemiczne.

Zawsze upewnij się, że ostatnim krokiem w każdym procesie czyszczenia jest dokładne spłukanie biżuterii czystą wodą, aby usunąć pozostałości mydła i wszelkich innych substancji chemicznych. Następnie wysusz swoje elementy szybko i dobrze za pomocą miękkiej szmatki. Nie martw się: będę Ci o tym przypominać później!

mydło

Środek do czyszczenia srebra

Posiadanie przy sobie dobrej jakości środka do czyszczenia srebra dla Twojej srebrnej biżuterii jest wysoce zalecane. W przypadku lżejszego zmatowienia, często zadziała on bardzo szybko i sprawnie. Natomiast jeśli Twoja biżuteria jest bardziej zmatowiała, zalecamy rozważenie elektrochemicznej metody czyszczenia lub polerowania srebra jako punktu wyjścia (patrz poniżej).

Użycie środka do czyszczenia srebra szybko usunie zmatowienie z Twojego srebra za pomocą procesu chemicznego. W przypadku lżejszego zmatowienia działa on zazwyczaj w czasie krótszym niż minuta. Usunie on również zmatowienia ze szczelin, do których nie można dotrzeć za pomocą szmatki lub miękkiej szczotki. Z tego powodu może to być dobry pomysł, aby zakończyć po wykorzystaniu innych metod czyszczenia zakończyć nim cały proces. W ten sposób oczyścisz obszary, do których nie można inaczej dotrzeć.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przy konkretnej paście, którą masz pod ręką. Konieczne jest bardzo dokładne spłukanie chemikaliów z metalu. W przeciwnym razie srebro może szybciej zmatowieć w przyszłości na skutek pozostałości po preparacie.

Pamiętaj, że środki do srebra nie wypolerują Twojej biżuterii. Jeśli chcesz, aby elementy były bardziej błyszczące, zalecamy zastosowanie ściereczki do polerowania metali szlachetnych (przewiń w dół, aby przeczytać więcej).

Ściereczka do polerowania biżuterii

Dobrej jakości ściereczka do polerowania metali szlachetnych lub srebra powinna być niezbędnym elementem Twojego zestawu do czyszczenia srebra. Na szczęście możemy Ci pomóc dzięki naszym profesjonalnym ściereczkom do polerowania biżuterii.

Ściereczka do polerowania biżuterii może usunąć większy nalot niż środek do pielęgnacji srebra, ale nie będzie ona tak skuteczna jak nasza domowa metoda czyszczenia elektrochemicznego lub środek do polerowania srebra w przypadku bardzo silnego nalotu. Jest ona jednak generalnie łatwiejsza i szybsza od tych procesów, a także delikatniejsza od pasty do srebra lub kremu. Ściereczka do polerowania biżuterii również nada Twojej biżuterii piękny połysk.

Ściereczki do polerowania metalu mają wbudowane substancje chemiczne, które usuną zmatowienie z metalu. Są one mniej ścierne niż pasta do srebra lub krem, zwłaszcza jeśli masz ściereczkę dobrej jakości. Zalecamy jednak ostrożność w ich stosowaniu i nie pocieranie srebra zbyt agresywnie, co może spowodować otarcia metalu.

Ściereczki do polerowania nie tylko usuną zmatowienie z powierzchni, ale również nadadzą srebru piękny połysk, którego nie da się osiągnąć przy pomocy samego środka do czyszczenia srebra. Dzięki temu są one doskonałym uzupełnieniem, jeśli Twoja biżuteria ma być bardziej błyszcząca niż jest.

Ściereczka do polerowania szybko pokryje się czarnymi śladami po procesie czyszczenia, czego należy się spodziewać. Gdy ściereczka będzie całkowicie czarna, należy ją wymienić, ponieważ po umyciu nie będzie ona dalej usuwać zmatowienia.

Po zakończeniu czyszczenia, podobnie jak w przypadku innych metod czyszczenia, musisz być pewien, że dokładnie wypłukałeś swoją biżuterię. Musisz usunąć wszelkie pozostałości, które mogą spowodować szybsze matowienie srebra, jeśli pozostaną. Po wypłukaniu upewnij się, że szybko wysuszysz swoją biżuterię używając miękkiej szmatki.

Domowy elektrochemiczny środek do czyszczenia srebra

Jest to ekologiczna i mało zaawansowana technologicznie metoda czyszczenia biżuterii. Metoda ta na ogół dobrze radzi sobie z usuwaniem cięższego zmatowienia bez uszkadzania srebra. Co najlepsze, prawdopodobnie masz już składniki w swojej szafce.

Wytnij kawałek folii aluminiowej, która przykrywa dno małej szklanej lub ceramicznej miski. Następnie wlej do miski filiżankę gorącej wody i wymieszaj w niej następujące składniki:

 • 1 łyżka stołowa soli
 • 1 łyżka sody oczyszczonej
 • 1 łyżkę delikatnego bezbarwnego i bezzapachowego detergentu

Włóż biżuterię do czyszczenia do miski, tak aby znajdowała się na wierzchu folii i była pokryta roztworem i pozostaw do wyschnięcia. Po 5-10 minutach możesz wyjąć biżuterię i wyrzucić roztwór oraz folię, która mogła zmienić kolor na szary. W razie potrzeby powtórz czynność z nową mieszanką i świeżym kawałkiem folii.

Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać swoją biżuterię po tym procesie, aby usunąć elektrolity. Zalecamy zastosowanie ściereczki do polerowania srebra, która pomoże usunąć wszelkie cząsteczki zmatowienia, które mogą pozostać po tej metodzie. Spowoduje to również spowolnienie procesu matowienia w przyszłości i nada Twoim wyrobom połysk.

Jak zawsze, po zakończeniu czyszczenia i płukania upewnij się, że dokładnie osuszasz swoją biżuterię miękką szmatką.

Pasta lub krem do srebra

Jeśli Twoje srebro jest mocno zmatowiałe, wówczas pasta do srebra lub krem do srebra będą Twoim przyjacielem. Zalecamy znalezienie dobrej jakości pasty, która jest przeznaczona specjalnie do srebra. Pasty przeznaczone do pracy z różnymi metalami będą prawdopodobnie bardziej ścierne.

Środki polerskie do srebra są zawsze nieco agresywne, więc zalecamy używanie ich z ostrożnością. Lepsze jakościowo pasty do srebra powinny być bardziej delikatne. Jednak nadal nie będą tak delikatne jak czyszczenie elektrochemiczne czy ściereczka do polerowania srebra. Dlatego też zalecamy używanie ich na biżuterii tylko sporadycznie i generalnie do cięższych zmatowień.

Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi konkretnego środka do polerowania srebra. Generalnie będziesz potrzebował suchej, miękkiej ściereczki, na którą nabierzesz środek do polerowania przed delikatnym pocieraniem go o swoją srebrną biżuterię.

Być może będziesz musiał od czasu do czasu przepłukać element, aby usunąć brudną pastę. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć jak przebiega proces czyszczenia. Po zakończeniu procesu, należy pamiętać, aby spłukać go bardzo dobrze. Żadne pozostałości nie mogą zostać na elemencie, w tym w szczelinach. Pamiętaj, aby wysuszyć kawałek za pomocą dedykowanej miękkiej ściereczki, jak tylko skończysz.

Płukanie i suszenie

Żeby było jasne (tak, dręczę Cię!): naprawdę musisz dokładnie wypłukać i wysuszyć swoją biżuterię po każdym procesie czyszczenia, który podjąłeś. Powinno to być wystarczająco dokładne, aby usunąć wszystkie pozostałości po procesie czyszczenia. Spowolni to osadzanie się zmatowienia, więc nie będziesz musiała przechodzić przez ten proces ponownie zbyt szybko.

Do płukania używaj czystej wody (pod kranem jest w porządku) i upewnij się, że woda dociera do wszystkich szczelin w biżuterii. Opłukane elementy zazwyczaj kładę na dobrej jakości papierowym ręczniku kuchennym, aby wchłonąć krople wody, a następnie osuszam je papierowym ręcznikiem. Następnie kończę suszenie suchą, miękką ściereczką, aby usunąć jak najwięcej pozostałej wilgoci.

Najlepiej, aby suszenie nastąpiło wkrótce po płukaniu, aby uniknąć pozostawienia śladów wody na biżuterii i zbyt szybkiego rozpoczęcia procesu matowienia.

Jak nie czyścić srebrnej biżuterii

Szukaj w sieci, a zobaczysz wszelkiego rodzaju domowe metody czyszczenia srebra przy użyciu codziennych środków, które najprawdopodobniej masz w domu. Większość z nich jest szkodliwa i naprawdę nie jest polecana przez specjalistów od biżuterii.

Jeśli jesteś w korku i pilnie potrzebujesz wyczyścić swoją srebrną biżuterię tylko ten jeden raz, to może się okazać, że te metody wyciągną Cię z kłopotów, zwłaszcza jeśli będziesz bardzo ostrożny. Jednak nie zalecamy używania ich w ogóle, jeśli możesz tego uniknąć.

Niektóre z tych metod obejmują:

 • Pasta z sody oczyszczonej (zbyt ścierna)
 • Pasta do zębów (to samo)
 • Ocet (zbyt kwaśny i może uszkodzić kamienie szlachetne)
 • Sok z cytryny ( podobnie)
 • Mieszanka oliwy z oliwek (pozostawia lepką pozostałość, która może być trudna do usunięcia)
 • Dowolna kombinacja powyższych

Przewiń w dół, aby dowiedzieć się jak możesz zapobiec zmatowieniu Twojej srebrnej biżuterii ...

Jak zapobiegać matowieniu srebrnej biżuterii

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, możesz zachować swoją srebrną biżuterię na długie lata, wyglądającą jak nowa i lśniąca jak w dniu zakupu. Oto nasze wskazówki, które pomogą Ci zadbać o swoją srebrną biżuterię w przyszłości.

Noś swoją biżuterię

Regularne noszenie srebrnej biżuterii może pomóc w walce z matowieniem, ponieważ będzie ona ocierać się o Twoją skórę, ubrania itp. Nie zapobiegnie to zmatowieniu, ale może pomóc.

Jeśli jednak jesteś jednym z tych pechowców, których chemia skóry powoduje, że srebro szybko staje się czarne, to nie będzie to dla Ciebie tak dobre. W tym przypadku będziesz musiał wykonywać bardziej regularne czyszczenie lub wybrać inny, mniej reaktywny metal do noszenia (złoto lub platynę).

Zdejmij swoją biżuterię!

Rozważ zdjęcie swojej cennej biżuterii podczas brania prysznica, pływania (czy to w basenie, czy w morzu). Zwłaszcza podczas czyszczenia przy użyciu ostrych środków chemicznych. Możesz również zdjąć biżuterię przed nałożeniem makijażu lub produktów do pielęgnacji skóry, a następnie założyć ją ponownie po umyciu rąk.

Te sytuacje mogą potencjalnie uszkodzić biżuterię, a niektóre z napotkanych chemikaliów mogą spowodować przyspieszenie matowienia lub inne formy uszkodzenia.

Przechowuj swoją biżuterię we właściwy sposób

O ile nie jesteś zachwycony dość częstym czyszczeniem swojej biżuterii, polecam unikać używania drzewek jubilerskich lub podobnych rozwiązań do przechowywania biżuterii, które utrzymują ją na wolnym powietrzu. W przeciwnym razie okaże się, że błyskotki będą szybko gromadzić kurz i domowy brud, dzięki czemu będzie matowieć znacznie szybciej. Proces będzie przyspieszony, jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu lub trzymasz swoją biżuterię w łazience.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie srebrnej biżuterii w pojemniku. Musi być suchy, stosunkowo mały i nie pozwalać na swobodny przepływ powietrza w nim. Może się również okazać, że umieszczenie w takim pojemniku kilku saszetek pochłaniających wilgoć pomoże w dalszym spowolnieniu procesu matowienia.

Jeśli zauważysz, że Twoje srebro szybko matowieje wewnątrz pojemnika, to może to oznaczać, że pojemnik jest nieodpowiedni i należy go zmienić na inny. Niektóre tworzywa sztuczne mogą wydzielać substancje chemiczne, które mogą przyspieszać matowienie.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie do przechowywania wybierzesz, oprócz kwestii związanych z matowieniem i brudem. Upewnij się również, że jesteś w stanie utrzymać łańcuszki w czystości. A także że kawałki biżuterii z metalu lub kamieni szlachetnych nie ocierają się o siebie, powodując ich zarysowanie.

Zadbaj o rutynę czyszczenia

Posiadanie rutyny czyszczenia i usuwania zmatowienia (oraz odpowiedniego zestawu) naprawdę zrobi wielką różnicę. Pomoże to utrzymać zmatowienie na minimalnym poziomie. Dzięki czemu Twoja srebrna biżuteria będzie łatwiejsza do czyszczenia i mniej podatna na uszkodzenia.

Zalecamy umieszczenie czyszczenia srebrnej biżuterii w swoim kalendarzu w tym okresie roku, kiedy pogoda przechodzi z chłodniejszej na cieplejszą i odwrotnie. Są to zazwyczaj okresy, kiedy myślisz o zmianie swojej garderoby. Zatem jest to świetna okazja, aby zrewidować i odświeżyć swoją kolekcję biżuterii.

Przyjrzyj się naszej najpopularniejszej biżuterii lub naszemu pełnemu asortymentowi srebrnej biżuterii, aby znaleźć swoją nową ulubioną biżuterię.

Sprawdź naszą ofertę wyrobów ze srebra!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl