Co robić by złota biżuteria zachowała blask?
Co robić by złota biżuteria zachowała blask?

Jak czyścić złotą biżuterię?

Złoto jest niezwykle pięknym i bardzo cenionym metalem. Każda z nas ma w swojej szkatułce kolczyki, pierścionki czy zawieszki. Widzimy, że z czasem przestają lśnić tak jak zaraz po zakupie, dokładnie tak jak w przypadku srebra, głównym winowajcą jest dwutlenek węgla występujący w powietrzu, powodujący brzydki nalot na naszych drogocennych złotkach.

Jest to moment kiedy zaczynamy kombinować, co tu zrobić, żeby było lepiej?

Teraz mamy dla Ciebie kilka rad, żeby rzeczywiście skutecznie podejść do tematu i nie zniszczyć swojej ulubionej biżuterii. Pamiętaj, że czyszczenie złotych przedmiotów powinno być wykonywane ze szczególną ostrożnością!

Gotowe preparaty do czyszczenia złota

Do srebra możemy znaleźć ich w sklepach mnóstwo, ale do złota to już nie takie proste zadanie, ale jeśli już je znajdziemy to procedura jest standardowa: na biżuterię nanieść specyfik, polerować ją delikatną szmatką, spłukać i osuszyć. Możesz napotkać małe problemy przy delikatnych łańcuszkach z małymi oczkami, ponieważ nie we wszystkie zakamarki możesz się dostać.

Domowe środki do czyszczenia złota

W domowych warunkach najlepiej posłużyć się zwykłym płynem do naczyń, którego kilka kropli mieszamy z wodą i w tak przygotowanym roztworze delikatnymi ruchami płuczemy przedmiot, później spłukujemy go pod bieżącą, ciepłą wodą. Możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów, tylko pamiętaj, że złoto się rysuje, więc bądź bardzo, bardzo ostrożna! Nie pomiń suszenia bawełnianą szmatką i późniejszego polerowania irchą.

UWAŻAJ! na często polecaną pastę do zębów, czasem ma ona dużą ścieralność, więc zawarte w niej drobinki mogą uszkodzić metal! Do pielęgnacji złota nie wolno używać żadnych środków czyszczących powodujących ścieranie powierzchni.

Jeżeli nie jesteś małym chemikiem nie próbuj zabawy z kwasem solnym czy azotowym, kąpieli w amoniaku. Szkoda, zniszczyć cudowną pamiątkę!

Złoto z dodatkami

Jeżeli Twoja biżuteria jest z diamentami, perłami czy innymi kamieniami szlachetnymi przyjdź do salonu jubilerskiego i zapytaj o radę lub skorzystaj z profesjonalnej usługi.

Co robić na codzień, by nie dopuścić do zabrudzenia biżuterii?

  • ściągnij ją przed kąpielą, prysznicem, myciem naczyń;
  • dbaj by kosmetyki do makijażu, kremy czy perfumy nie miały kontaktu z błyskotkami;
  • podczas sprzątania domu nie powinna mieć kontaktu z preparatami chemicznymi;
  • ściągnij ją przed wejściem na basen czy do sauny;

Dzięki tym radom możesz się cieszyć swoim złotkiem przez wiele lat. Niech zawsze wygląda jak nowe!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl