Jak dbać o srebro? Jak zapobiec jego szybkiemu ciemnieniu?
Jak dbać o srebro? Jak zapobiec jego szybkiemu ciemnieniu?

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Każda z nas ma swoje ulubione srebrne pierścionki, kolczyki czy łańcuszki, więc powstaje pytanie jak je przechowywać i czyścić, byśmy mogły cieszyć się ich blaskiem jak najdłużej. W kontakcie z powietrzem nasze cudeńka czernieją i nie wyglądają estetycznie.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym, który należy zaakceptować. Zawarty w powietrzu tlenek siarki wchodzi w reakcję ze srebrem i wytwarza na jego powierzchni warstwę czarnego siarczku srebra, przez co biżuteria najpierw traci blask, następnie pokrywa się żółtym, brązowym i na końcu czarnym nalotem.

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

Aby nie śniedziało, najlepiej przechowywać je zawinięte w szmatkę i włożone do strunowego woreczka, tak przygotowane może trafić do ulubionej szkatułki.

Jak dbać o biżuterię ze srebra?

Bardzo ważne jest zdejmowanie biżuterii przed myciem rąk, sprzątaniem, wizytą na basenie czy kąpielą w morzu. Pamiętaj, że kremy, pudry, lakiery do włosów, kosmetyki zawierające alkohol wchodzą w reakcję ze srebrną biżuterią, więc najlepiej dodatki nakładać po wchłonięciu się specyfiku w naszą skórę.

Polerowanie

Najlepszym sposobem na pielęgnację srebrnej biżuterii jest jej polerowanie. Należy wybrać suchą delikatną ściereczkę z bawełny, mikrofibry czy flaneli. Ten zabieg pozwala na systematyczne usuwanie osadów i zanieczyszczeń, które mogą powodować zniszczenie delikatnej powierzchni.

Gotowe preparaty i nasączane ściereczki

Warto zaopatrzyć się w specjalne ściereczki lub płyny do czyszczenia biżuterii (należy ich używać zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Szmatki są nasączone substancją (lekko tłustą, ale niepozostawiającą smug na wyrobach), która przy pocieraniu srebrnej powierzchni czyści ją i nabłyszcza. W płynie do czyszczenia najczęściej zanurzamy nasze świecidełko, reakcja metalu jest natychmiastowa przy czym wydziela się nieprzyjemny zapach, następnie dokładnie spłukujemy biżuterię pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że cyrkonie, kamienie takie jak bursztyny czy perły mogą stracić blask.

Czyszczenie srebra w domu

Często słyszymy o wykorzystaniu folii aluminiowej oraz roztworu wody z solą, pasty do zębów, popiołu z papierosów czy roztworu sody oczyszczonej oraz octu. I rzeczywiście w przypadku niewielkich zanieczyszczeń mogą pomóc, ale mogą narazić nasze ukochane pierścionki czy kolczyki na rysy, więc bądźcie bardzo ostrożne z takimi eksperymentami!

Udaj się do jubilera

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i nie chcesz podejmować ryzyka, zapakuj swoją biżuterię i idź do salonu :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl