Kształty diamentów
Kształty diamentów

Co to jest kształt diamentu?

Termin "kształt diamentu" odnosi się do geometrycznych cech diamentu. Istnieją dwie główne grupy dla kształtów diamentów: Diamenty okrągłe i diamenty o wymyślnych kształtach. Okrągły kształt, lub okrągły szlif brylantowy, jest najbardziej popularnym i tradycyjnym szlifem od lat. Dlatego też okrągłe kształty zawsze cieszą się dużą popularnością.

Diamenty są w różnych kształtach. Możesz zdecydować się na ponadczasowe okrągłe cięcie, które jest doskonałym wyborem. Wszak kto może powiedzieć nie dla oszałamiającego diamentu jak ten w naszej kolekcji pierścionków zaręczynowych. Inne popularne kształty diamentów to księżniczka (princess), poduszka (cushion) oraz szmaragdowe cięcie (emerald). Istnieje również kilka fantazyjnych kształtów diamentów, takich jak gruszka/łza (pear), serce (heart) oraz o trójkątnym kształcie (trilliant). Każdy kształt ma swoje zalety i wady, od jego wyglądu i blasku do ceny, którą zapłacisz za karat.

diamenty

Oto, co omówimy w tym artykule:

Znajomość podstawowych informacji o kształtach diamentów pomoże Ci wybrać idealny diament dla siebie, ukochanej osoby lub przyszłego narzeczonego. Każdy kształt charakteryzuje się  rozpoznawalnymi różnicami, które określają koszt, jakość i ogólną atrakcyjność.

Poniżej wymieniliśmy 12 najbardziej popularnych kształtów diamentów. Przedstawiliśmy także przegląd tego, na co zwrócić uwagę w każdym kształcie, jak również mocne i słabe strony każdego kształtu.

Rodzaje kształtów diamentów

Nasz przewodnik po kształtach diamentów pomoże Ci dopasować budżet do Twojego stylu i upodobań. Dzięki tym uwagom możesz wybrać diament, który będzie ceniony i podziwiany przez wiele lat.

Wybierz styl poniżej, aby dowiedzieć się więcej o najbardziej popularnych kształtach diamentów.

 

Kształt diamentu a szlif diamentu?

Ang. Diamond Cut jest czasami używany w odniesieniu do tego, jaki kształt ma diament. Jest to nieco mylące. Powodem tego jest to, że każdy kształt ma techniczną nazwę, która ma słowo cięcia w nim (np. round brilliant cut).

Szlif diamentu odnosi się do faset, symetrii, wymiarów i właściwości odbicia diamentu. Na przykład diament w kształcie serca może być oszlifowany rozetowo, taflowo lub brylantowo. Czynniki te nie wpływają na kształt diamentu - w końcu nadal jest on w kształcie serca - ale wpływają na jego szlif.

Im drobniejszy szlif diamentu, tym większy poziom blasku.

Aby znaleźć swój idealny diament, najpierw wybierz pożądany kształt. Następnie należy dążyć do znalezienia tego kształtu w najbardziej atrakcyjnym szlifie.

Chociaż kształt diamentu i szlif diamentu są często używane zamiennie, to jeśli chodzi o diamenty, są to rzeczywiście dość odrębne, różne terminy.

Kształt diamentu wskazuje na zarys lub zewnętrzną postać diamentu. Na przykład, gruszka, okrągły brylant i poduszka wszystkie odnoszą się do rzeczywistego kształtu i wyglądu diamentu.

jak wybrać kształt diamentu

Uwaga: Stosunek długości do szerokości mierzy się dzieląc długość diamentu przez szerokość. Na przykład, jeśli diament ma długość 5 mm i szerokość 3 mm, stosunek długości do szerokości wynosi 1,67.

Stosunek długości do szerokości oznacza, że diament jest proporcjonalny do zamierzonego kształtu (np. kwadratowy vs. prostokątny).

Kształty diamentów: Który jest najpopularniejszy ?

1. Diamenty o okrągłym szlifie brylantowym (Round Brilliant Cut Diamonds)

okrągły szlif brylantowy - diament

Jako wiodący kształt pierścionka z diamentem pod względem popularności, okrągły szlif brylantowy stanowi ponad dwie trzecie sprzedawanych diamentów.

W 1919 roku Marcel Tolkowsky opublikował "Diamond Design: A Study of the Reflection and Refraction of Light in Diamond", w której wyjaśnił idealne kąty dla diamentu, aby wytworzyć najwyższy poziom blasku i ognia. Jego praca spowodowała gwałtowny wzrost popularności okrągłego szlifu brylantowego, która pozostaje niezmienna do dziś.

Wyrafinowany kształt szlifu brylantowego pozwala na maksymalne odbicie światła, przyczyniając się do jego niesamowitego blasku. Okrągłe szlify brylantowe posiadają 58 fasetek (łącznie z kuwetą).

Stosunek długości do szerokości: Aby uzyskać najbardziej estetyczne diamenty, wybierz stosunek długości do szerokości wynoszący 1,0-1,03.

Pro Tip: Jakość szlifu okrągłego brylantu znacząco wpływa na jego piękno i jest prawdopodobnie najważniejszym elementem przy wyborze diamentu. Dodatkowo przy zakupie oprócz przeglądania ocen i raportów instytutów badających diamenty, spójrz na diament z bliska lub poproś o pomoc eksperta. Niektóre drogie diamenty z wyższymi ocenami mogą mieć bardziej zauważalne inkluzje niż niektóre mniej drogie diamenty.

Mocne strony: okrągły szlif brylantowy jest popularny z wielu powodów, jednym z nich jest to, że zapewnia wyjątkową błyskotliwość i klasyczny, wiekowy wygląd. Diamenty o okrągłym szlifie brylantowy są wspaniałym wyborem dla pierścionków zaręczynowych, naszyjników i innych drobnych elementów.

Przykładowy koszt (Na podstawie 1,02 Carat z Excellent Cut, J Color i SI1 Clarity): $4,191

Przykładowy koszt (Na podstawie 1,07 Carat z Ideal Cut, H Color i SI2 Clarity): $4,475

2. Księżniczka (Princess Cut Diamonds)

szlif ksieżniczka

Ten fantazyjny kształt cięcia jest drugim co do popularności po brylancie. Jest on tworzony z odwróconej piramidy surowego kamienia diamentowego. Tradycyjnie kwadratowy, Princess Cut Diamond osiąga większy blask i ogień niż inne podobnie ukształtowane diamenty.

Stosunek długości do szerokości: Jak zauważono w przypadku cięcia w szlifie Asscher, stosunek długości do szerokości 1,0-1,05 oferuje kwadratowy kształt gołym okiem. Dla prostokątnego Princess Cut, 1,5-2,0 jest odpowiednim zakresem.

Pro Tip: Aby zapobiec uszkodzeniu rogów, Princess Cut Diamond powinien być ustawiony z wsuwkami na wszystkich czterech rogach. Inkluzje są zazwyczaj ukryte przez wsuwki, więc dopuszczalny jest wybór Princess Cut z inkluzjami w kierunku krawędzi.

Mocne strony: Princess Cut pozwala na uzyskanie kwadratowego obrysu, a jednocześnie oferuje niemal taki sam blask jak okrągły diament. Ze względu na większą wydajność otrzymywaną przez cięcie, cena za karat jest zwykle znacznie niższa niż dla cięcia okrągłego.

Przykładowy koszt (W oparciu o 1,01 Carat dobrze wycięty, I Color i VVS2 Clarity): $3,291

3. Szmaragdowy (Emerald Cut Diamonds)

szlif szmaragdowy

Wykorzystując technikę pierwotnie zaprojektowaną do cięcia szmaragdów, ten kształt pierścionka z diamentem słusznie nosi swoją nazwę. Dzięki dużej powierzchni płaskiej, diament w szlifie o kształcie szmaragdu oferuje obfite odbicia poprzez swoje długie, proste linie lub "kroki. Diamenty szmaragdowe są wybitne zarówno w kwadratach jak i prostokątach.

Stosunek długości do szerokości: Tradycyjny stosunek szmaragdowego kształtu waha się od 1,30 do 1,60, przy czym najbardziej popularnym wyborem jest 1,50.

Pro Tip: Ze względu na jego wspaniały kształt, inkluzje mogą być bardziej zauważalne. Z tego powodu radzimy szukać diamentów z przejrzystością na poziomie VS1 lub VS2 dla szmaragdowego kształtu.

Mocne strony: Przede wszystkim kształt szmaragdowy pokazuje wielkość lepiej niż inne diamenty o tym samym karacie. Szmaragdowe szlify są doskonałym wyborem dla osób pragnących większego kawałka w dobrej cenie.

Przykładowy koszt (w oparciu o 1,01 karat dobrze wycięty, I kolor i VVS1 Clarity): $3,200

4. Diamenty w szlifie o kształcie poduszkowym (Cushion Cut Diamonds)

szlif poduszka

Diamenty w szlifie o kształcie poduszkowym dostaje swoją nazwę od połączenia kwadratowego lub prostokątnego kształtu z zaokrąglonymi krawędziami, co sprawia, że wygląda jak poduszka. Ze względu na jego precyzyjne zagięcia i rozproszenia światła, Cushion Cut promieniuje  ogniem.

Inaczej niż inne kształty pierścionków diamentowych, Cushion Cut może być zaprojektowany w wielu wariantach, w tym standardowym, zmodyfikowanym i nowoczesnym.

Stosunek długości do szerokości: Cushions są często kwadratowe, ale mogą być również prostokątne. Dla kwadratowego kształtu, zachować stosunek między 1,0 -1,09. Lekkie prostokąty mają zazwyczaj stosunek 1,15-1,25.

Mocne strony: Z wieloma opcjami cięcia, wybór diamentu Cushion oferuje kreatywność i personalizację. Cushions mają również luksusowy urok klasycznej mody wraz z nowoczesnym blaskiem i urokiem.

Przykładowy koszt (W oparciu o 1,00 Carat dobrze wycięty, E Color i VS2 Clarity): $4,450

5. Diamenty w szlifie Asscher

szlif asscher

Po raz pierwszy wyprodukowany przez braci Asscher z Holandii w 1902 roku, Asscher Cut Diamond odzyskał popularność w 2002 roku po swojej setnej rocznicy i niewielkiej modyfikacji techniki cięcia.

Jako olśniewająca alternatywa dla szlifu szmaragdowego, kształt Asscher posiada mniejszą taflę i bardziej warstwowe fasety. Blask osiąga się poprzez odbicie światła w kwadratowych fasetach widocznych pod taflą. Przycięte rogi szlifu Asscher nadają mu dodatkowy styl i trwałość.

Stosunek długości do szerokości: Stosunek długości do szerokości dla kwadratowego Asschera powinien mieścić się w przedziale 1,0-1,05, aby zachować kwadratowy wygląd dla gołego oka.

Pro Tip: Jeśli chodzi o kolor, Asscher Cuts nie maskują koloru surowego materiału diamentu, jak również innych cięć, takich jak Brylant i Księżniczka. Asschery są cięte dla ich jasności i połysku - więc nic nie jest ukryte. Z tego powodu zalecamy zakup minimum koloru H dla ciecia Asscher.

Mocne strony: Głęboki pawilon i precyzja szlifu Asscher Cut tworzy urok urzekający. Choć podobny do szlifu szmaragdowego, Asscher oferuje nieco więcej blasku dzięki wysokiej koronie i 58 fasetom.

Przykładowy koszt: (W oparciu o 1,01 karatowy dobrze wycięty, I Color i VVS1 Clarity): $3,858

6. Diament w kształcie gruszki (Pear Shaped Diamond)

szlif gruszka

Z zaokrągloną stroną, która zwęża się do charakterystycznego punktu, diament w kształcie gruszki jest eleganckim, ponadczasowym wyborem. W przypadku zakupu do pierścionka, spiczasty koniec będzie skierowany w stronę serca osoby noszącej. Symetria jest kluczowa dla wyglądu diamentu w kształcie gruszki, dzięki czemu mieni się on równomiernie.

Stosunek długości do szerokości: Klasyczny stosunek długości do szerokości waha się w granicach 1,45-1,75. Przegląd różnych proporcji pozwoli Ci poznać osobiste preferencje. Możesz na przykład życzyć sobie szerszego lub węższego kształtu.

    Pro Tip: Wybierając diament w kształcie gruszki, zwróć uwagę na stopień nasilenia efektu muchy/kokardki - ciemnego obszaru biegnącego przez środek diamentu. Wszystkie diamenty w kształcie gruszki oraz inne fantazyjne, wydłużone kształty mają zazwyczaj muszkę. Przejrzyj diament lub poproś eksperta o pomoc w określeniu, czy kokardka jest zbyt widoczna w danym egzemplarzu.

Mocne strony: Diament w kształcie gruszki sprawia, że pierścionek zaręczynowy może być czarujący. Ze względu na to, że dobrze wycięte kształty gruszki są trudniejsze do znalezienia, jest to znakomita alternatywa dla tradycyjnych cięć, takich jak okrągły diament. Ponadto cięcie w kształcie gruszki dobrze ukrywa inkluzje.

Przykładowy koszt (W oparciu o 1,01 Carat dobrze wycięty, E Color i SI1 Clarity): 4 210 dolarów

7. Diamenty owalne (Oval Diamonds)

szlif Owal

Diamenty owalne, charakteryzujące się podobnym blaskiem i ogniem jak diamenty okrągłe, są doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą nosić unikalny kształt. Wydłużona sylwetka Owalu zapewnia duży wygląd w porównaniu z innymi kształtami o tym samym karacie.

Stosunek długości do szerokości: Choć zawsze zależy od osobistych preferencji, owalny diament jest często atrakcyjny w stosunku 1,30-1,50.

   Pro Tip: Podobnie jak w przypadku Pear Shaped Cut, zwróć uwagę na nasilenie efektu muszki w Owalu. Muszka to ciemny obszar biegnący przez środek diamentu. Przejrzyj każdy diament lub poproś eksperta o pomoc w określeniu, czy muszka jest zbyt widoczna w danym egzemplarzu.

Mocne strony: Ten fantazyjny diament jest trwały, ponieważ nie posiada spiczastych krawędzi. Owale mają również niższy pułap cenowy niż okrągłe diamenty, a jednocześnie zachowują zakrzywiony kształt.

Przykładowy koszt (W oparciu o 1,00 Carat dobrze wycięty, E Color i SI1 Clarity): $4,400

8. Diament w kształcie serca (Heart Shaped Diamond)

szlif serce

Wybitny symbol miłości, serce w kształcie diamentu szczyci się doskonałą figurą, która może być ustawiona w pierścieniu, wisiorku lub innym kawałku biżuterii Diamenty w kształcie serca różnią się smukłością i szerokością, dobieranymi przede wszystkim według osobistych preferencji. Dobrze wycięty diament w kształcie serca powinien być symetryczny, aby wyglądał na zrównoważony i pełny. Punkt lub szczelina diamentu powinny być wyraźne.

Stosunek długości do szerokości: Idealny stosunek długości do szerokości wynosi 1,00. Im niższy stosunek, tym bardziej "pyzate" będzie wyglądało serce. Jeśli stosunek ten jest wyższy niż 1,10, Serce będzie wyglądać na bardziej rozciągnięte (wydłużone, wysokie i cienkie).

    Pro Tip: Ze względu na swoją formę diament w kształcie serca najlepiej sprawdza się w wyższej masie karatowej, takiej jak 1 lub 2 karaty. Jeśli używasz mniejszego kamienia, ustawienie z trzema zębami pomoże podkreślić kontury serca.

Mocne strony: Oprócz bycia oznaką romansu, diament w kształcie serca wymaga szlifu premium, co przedłuża i ewentualnie zwiększa jego wartość w czasie.

Przykładowy koszt (W oparciu o 1.01 Carat dobrze oszlifowany, H Color i VS2 Clarity): $3,920

9. Diament o szlifie Radiant (Radiant Cut Diamonds)

szlif radiant

Diamenty o szlifie radiant zyskały swoją popularność w latach 80-tych dzięki ich olśniewającemu blaskowi, który przewyższa jedynie okrągły brylant.

Radiant jest czarującym wyborem ze względu na liczne fasety znajdujące się w pawilonie i koronie. Cechy te zapewniają wysoki poziom zarówno blasku jak i ognia. Jego przycięte rogi również sprawiają, że jest to wspaniały wybór do łączenia z zaokrąglonymi lub kwadratowymi diamentami.

Stosunek długości do szerokości: 1,0-1,05 to idealny zakres dla kwadratowego cięcia. Prostokątne kształty mogą mieć stosunek do 2,0.

Pro Tip: Różnice w kolorach w cięciu typu Radiant są trudniejsze do zauważenia niż w innych kształtach diamentowych pierścionków. Klasa koloru H jest zwykle wystarczająca w szlifie Radiant, co pozwala wykorzystać budżet na inne aspekty jakości cięcia.

Mocne strony: Radianty są uformowane z wieloma fasetami i kątami, przez co wyglądają niemal jak spękany lód. Z tego powodu skazy i inkluzje są łatwo ukryte. Ścięte rogi pozwalają na większą stabilność, dzięki czemu jest to mądry wybór dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Przykładowy koszt (Na podstawie 1,02 Carat dobrze wyciąć, H kolor i VS1 jasność): $4,109

10. Diament w szlifie Markiza (Marquise Diamond)

szlif markiza

Pierwotnie zamówiony przez króla Ludwika XIV, aby naśladować kształt ust jego kochanki, diament Marquise pozostał zachwycającym wyborem przez kilka stuleci.

Wąski kształt Markiza przypomina kształt wydłużonego oka. Jego oszałamiająca duża korona jest dopełnieniem dla osób noszących, ponieważ sprawia, że palec wydaje się dłuższy i bardziej smukły.

Stosunek długości do szerokości: Unikalna struktura diamentu w szlifie Markiza oferuje stosunek długości do szerokości w zakresie od 1,85 do 2,1.

Pro Tip: Ze względu na długi kształt, przy wyborze diamentu markizy ważna jest symetria. Upewnij się, że dwa spiczaste końce są prawie idealnie dopasowane do siebie. Po ustawieniu diamentu markizy dwa zęby będą trzymać spiczaste końce, aby zapobiec odpryskom. Warto zauważyć, że inkluzje w pobliżu czubków markizy będą prawdopodobnie ukryte za tymi zębami.

Mocne strony: Wydłużona sylwetka daje wrażenie większego kamienia w porównaniu z innymi kształtami w tym samym karacie. Czyniąc palce użytkownika cieńsze i dłuższe, Markiza świeci jasno i jest zwykle zauważana za jej unikalny kształt.

Przykładowy koszt (W oparciu o 1,03 Carat dobrze wycięty, H Color i VS1 Clarity): $4,730

11. Bagietka (Baguette Diamond)

szlif bagietka

Prezentując 24 równoległe fasety, Baguette Diamond zawiera długie, równoległe linie i niezwykłą wyrazistość. Prostokątny kształt i schodkowe cięcie sprawiają, że diamenty te są tętniącymi życiem elementami centralnymi pierścionków oraz zgrabnymi kamieniami bocznymi.

Stosunek długości do szerokości: W oparciu o osobiste preferencje i zastosowanie diamentu, stosunek długości do szerokości wynosi od 1,50-2,40.

Pro Tip: Bagietka, zwykle dostępna w mniejszych rozmiarach, jest idealnym akcentem dla innego kamienia lub jako element obrączki ślubnej. Można umieścić obok siebie kilka diamentów o tym szlifie, aby uzyskać dużą powierzchnię diamentów. Ze względu na przejrzystość bagietki upewnij się, że diament nie zawiera żadnych widocznych inkluzji.

Mocne strony: Długi kształt oferuje wyjątkową wielkość wizualną nawet przy niskim karacie. Jego przejrzystość i atrakcyjna symetria sprawiają, że jest to klasyczny i ponadczasowy diament.

Przykładowy koszt (Na podstawie 1,0 Carat z Very Good Cut, G Color i VS1 Clarity): $3,200.

12. Diament o szlifie Trójkątnym (Trillion/Trilliant Diamond)

szlif trójkątny

Diamenty o szlifie trójkątnym są niesamowicie czarujące i wyjątkowe. Inaczej niż okrągłe, kwadratowe czy prostokątne kształty, diament trójkątny prawie zawsze robi wrażenie.

Dzięki bogatemu blaskowi i głębokiemu ogniowi, nie tylko odbiegają one od popularnych kształtów, ale są równie oryginalne.

Stosunek długości do szerokości: Idealny stosunek długości do szerokości dla szlifu Trójkątnego wynosi 1,0-1,10.

Pro Tip: diamenty o szlifie trójkątnym są doskonałymi centralnymi elementami pierścionka zaręczynowego lub uzupełniającymi kamieniami bocznymi. Podczas oprawiania diamentu trójkątnego upewnij się, że krawędzie są chronione zębami. Jeśli diament ma inkluzje w pobliżu swoich punktów, prawdopodobnie zostaną one ukryte za zębami.

Mocne strony: Osobowość diamentu trójkątnego jest być może jego najsilniejszym atutem. Ostre, unikalne cechy tworzą oszałamiający wygląd, zmaksymalizowany przez ogromną szerokość. Z tego powodu diamenty o szlifie trójkątnym wyglądają na większe niż inne diamenty o tej samej masie karatowej.

Przykładowy koszt (w oparciu o 1,0 Carat z Very Good Cut, G Color i VS1 Clarity): $5,180.

 

Kształty diamentów: Jaka jest idealna czystość?

Kształt diamentu może wpływać na stopień czystości, którego należy szukać. Czystość diamentu jest oceną tego, jak wiele, jak duże i jakie rodzaje niedoskonałości są obecne w diamencie. Najwyższą oceną jaką można uzyskać w czystości jest FL, czyli Flawless, wskazujący na to, że diament jest całkowicie czysty od inkluzji nawet pod intensywnym powiększeniem.

Twoim celem nie powinno być jednak znalezienie nieskazitelnego diamentu. Zamiast tego będziesz chciał poszukać diamentów, które są „czyste dla oka”, co oznacza, że nie mają inkluzji, które są łatwo zauważalne gołym okiem. Często diament VVS (Very, Very Small Inclusions)  lub VS (Very Small Inclusions) nie różni się wyglądem od diamentu Flawless (nieskazitelnego), a będzie miał znacznie niższą cenę.

Próg tego, co sprawia, że diament jest czysty dla oka, może się znacznie różnić, w zależności od rozmiaru (łatwiej jest dostrzec niedoskonałości w większych diamentach), a także kształtu. Niektóre kształty diamentów ukrywają lub pokazują wtrącenia lepiej niż inne, co pozwala na uzyskanie niższej klasy przejrzystości bez poświęcania jakości.

Genialne szlify, takie jak Brylant, Cushion, Radiant, Owal i Gruszka, dobrze ukrywają wtrącenia, co może pozwolić na obniżenie poziomu do SI1 lub SI2.

Princess Cut Diamonds (księżniczka) również dobrze ukrywają inkluzje, ale przy tym kształcie musisz upewnić się, że nie ma żadnych inkluzji w rogach, ponieważ może to spowodować odpryski diamentu, jeśli w coś uderzy.

Cięcia schodkowe, w przeciwieństwie do szlifów brylantowych, ułatwiają dostrzeżenie wtrąceń. Takie kształty zaobserwujemy w diamentach typu Asscher, Szmaragd i Bagietka. Długie, proste fasety tych diamentowych kształtów sprawiają, że niedoskonałości są bardzo widoczne, więc powinieneś poszukać tutaj co najmniej czystości VS1 lub VS2.

Potrzebujesz pomocy z diamentami? Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Zrozumienie podstaw każdego kształtu diamentu pozwala wybrać to, co jest odpowiednie dla Ciebie lub Twojej ukochanej osoby z wielu dostępnych opcji. Zachęcamy do korzystania z tego przewodnika po kształtach diamentów podczas wyszukiwania diamentów w Internecie lub w sklepach.

Na koniec najbardziej pomocne jest rozważenie stylu wyjątkowej osoby i okazji, na którą kupujesz diament. Na przykład, jeśli jest to pierścionek zaręczynowy, będziesz chciał mieć pewność, że twoja przyszła żona będzie czuła się komfortowo i podekscytowana noszeniem diamentu przez wiele lat.

Nadal nie wiesz, który kształt diamentu kupić? Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością podzielimy się doświadczeniem naszych ekspertów, a nawet pomożemy Ci w wyszukiwaniu diamentów, oferując tylko to, co najlepsze do wyboru.

Skontaktuj się z nami!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl