Czy można mieć uczulenie na złoto?
Czy można mieć uczulenie na złoto?

Złota biżuteria może powodować reakcje alergiczne - uczulenie.

Chociaż złoto rzadko powoduje alergie, czasami ludzie mogą czuć się niekomfortowo nosząc złotą biżuterię. Uczulenie na złoto to charakteryzuje się objawami takimi jak: zaczerwienienie skóry, przyklejanie się złotych przedmiotów do skóry lub uczucie swędzenia.

Pierwszymi objawami uczulenia na złoto są silne swędzenie skóry i zaczerwienienie w miejscu, gdzie biżuteria dotyka ciała. Chociaż złoto jest stosunkowo słabym alergenem, długotrwałe narażenie na metal może powodować wysypki i dyskomfort skóry. Osoby uczulone na złotą biżuterię mogą zauważyć niewielkie zmiany skórne (zwykle wysiękowe grudki), które mogą nasilać swędzenie i powodować uczucie ściągnięcia skóry. Warto wiedzieć, że długotrwałe noszenie złotej biżuterii może prowadzić do powstawania czerwonych plam, obrzęków, a nawet wypełnionych płynem bąbelków. Aby ograniczyć rozwój niepożądanych skutków ubocznych, zdejmij biżuterię i zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry, gdy pojawią się objawy.

Najczęściej uczulenie na złoto dotyczy obszarów skóry, w których biżuteria przylega do ciała. Dlatego zwykle pojawia się na płatku ucha jako naciek, guzek i pęcherze, które mogą trwać długo. Mogą powodować swędzenie, czasem lekki obrzęk, a co najważniejsze mogą wyglądać bardzo brzydko. Alergie na złoto mogą również wystąpić w przypadku obrączek, zwłaszcza pod obrączkami. Złoto nie tylko często styka się ze skórą, ale podczas codziennych czynności do wnętrza obrączki mogą przedostawać się detergenty lub makijaż, przyspieszając reakcję alergiczną.

Złoto może być wyzwalaczem reakcji alergicznych.uczulenie na złoto

Uczulenie na złoto (biżuterie) jest prawdopodobnie najczęstszą postacią atopowego zapalenia skóry. Nierzadko osoby, które w ogóle nie mają tej wrażliwości, obserwują podrażnienie skóry, swędzenie i zaczerwienienie naskórka, w którym stykają się produkty ze złota.

Nie tylko złoto może powodować swędzenie skóry. Oprócz żółtej rudy srebro może być również uczulone. Jednak jest to znowu sporadyczny objaw. Do lat 40. XX wieku alergie na srebro stawały się coraz częstsze ze względu na fakt, że do produkcji wyrobów ze srebra używano azotanu srebra. Substancja chemiczna działa żrąco na skórę i może powodować ciemne, trudne do usunięcia plamy.

Według jednej z hipotez złoto jest silnie alergizujące. Wyprysk pojawia się tylko wtedy, gdy złoto jest silnie zjonizowane. Dziej się to tylko w wyjątkowych okolicznościach i w zależności od innych czynników, może np. pochodzić z pocenia się. Potwierdzenie nietolerancji złota wymaga prostego testu prowokacyjnego; sam dodatni test płatkowy soli złota nie wskazuje na klinicznie widoczną nadwrażliwość.

Uczulenie na złoto? Czy uczulenie na złotą biżuterię?

Opinie są podzielone co do tego, czy możesz być uczulony na złoto. W przeszłości złoto było uważane za najbezpieczniejsze i nie powodowało żadnych chorób. Badania w tym kierunku wykazały, że alergie na złoto są rzeczywiście możliwe, ale tylko w postaci chlorku złota, który może powodować silne alergie kontaktowe.

Warto wiedzieć, że złoto jest metalem szlachetnym, który w wyjątkowych okolicznościach może wywoływać reakcje alergiczne. Są one jednak znacznie mniej powszechne niż alergie spowodowane noszeniem biżuterii z domieszką niklu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii powinniśmy wybrać najwyższej jakości metal, który ma 585 gramów. Wybierając biżuterię wykonaną z metali szlachetnych mamy pewność, że nie zawierają niklu, ryzyko reakcji alergicznych jest znikome, a biżuteria wygląda elegancko i gustownie.

To jak w końcu z tym uczuleniem na złot?

Nie możemy być uczuleni na złoto. Wrażliwość na nikiel, chrom i kobalt jest bardzo częstym problemem, ponieważ są one najczęściej używane w produkcji biżuterii, ponieważ dają jasne kolory. Za uwrażliwienie człowieka najbardziej odpowiadają pallad i kobalt.

Złoto we wszystkich swoich postaciach nie jest powszechnym alergenem, ale ma reputację magnesu dla alergików. Rzeczywistość jest taka, że rzeczy, które bardziej interesują osoby z wrażliwością na metal, to nikiel i kobalt.

Nikiel jest powszechnym metalem, który można znaleźć w biżuterii, monetach, sprzączkach do pasków i innych bibelotach. Chrom może uczulać osoby z alergią na związki chromu, takie jak stal nierdzewna, gdzie jest stosowany w dużych ilościach. Kobalt występuje w kolorach niebieskiego lub zielonego szkła lub porcelany. Pallad występuje w postaci biżuterii z białego złota lub platyny i wywołuje reakcje na skórze niektórych osób, które są wrażliwe na związki palladu. To samo dotyczy osób z alergią na nikiel, które również reagują na biżuterię platynową.

Biżuteria może powodować różne alergie u różnych osób.

Istnieją trzy rodzaje alergii:

  • te mające kontakt skóry z metalami takimi jak nikiel, chrom i kobalt;
  • widziane przez kontakt z metalami, takimi jak złote pierścionki, kolczyki i srebro 925; oraz
  • uogólnioną erytrodermię postrzeganą w przypadku biżuterii jako całości, tj. jako przedmiotu, a nie indywidualnie.

Który metal uczula Cię najczęściej?

Pallad jest przykładem metalu, który spowoduje większą reakcję niż inne metale. Ci, którzy mają astmę, są łatwiej uczuleni na te specyficzne materiały, takie jak pallad, platyna lub guma lateksowa. Ponadto osoby uczulone na kokainę lub penicylinę mogą łatwiej uczulić się na chlorek potasu i platyny niż osoby, które mogą nie mieć problemów z alergią na te materiały.

Porównanie alergii na biżuterię z innym rodzajem alergii nie jest łatwe. Bardzo możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej na złoto ze względu na zawartość niklu w złotej biżuterii. Bardziej prawdopodobne jest, że możesz być uczulony na kosmetyki lub niedrogą biżuterię zawierającą inne metale szlachetne. Mogą one zawierać duże ilości niklu lub kobaltu.

Pytanie nie dotyczy tego, czy można być uczulonym na samo złoto, ale na substancje, które są w nim stosowane. Te substancje to nikiel, chrom i kobalt, które w niektórych przypadkach powodują powstanie reakcji alergicznej.

Na szczęście w ofercie naszego sklepu nie posiadamy biżuterii z domieszkami tych metali :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl